Wiadomości

⇚ powrót

Dr inż. Michał CIEŻ. 1940-2013

Michał CieżZ głębokim żalem informujemy, że 15 lipca 2013 roku po długiej i ciężkiej chorobie odszedł od nas dr inż. Michał CIEŻ, wieloletni kierownik Zakładu Mikroelektroniki ITE w Krakowie. Śmierć dr inż. Michała Cieża jest ogromną stratą dla Instytutu Technologii Elektronowej.

Uroczystość pogrzebowa dr. inż. Michała Cieża odbędzie się w poniedziałek 22 lipca 2013, na Cmentarzu Prądnik Czerwony (Cmentarz Batowicki) w Krakowie, o godzinie 13.40.

Dr inż. Michał Cież urodził się 25 października 1940 r. w miejscowości Sidzina k/Jordanowa w dzisiejszym województwie małopolskim. W latach 1947 - 1964 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Sidzinie. Następnie był uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Jordanowie, gdzie zdał maturę w r. 1958. W latach 1958 - 1964 studiował na Wydziale Łączności Politechniki Wrocławskiej. W r. 1964 obronił pracę magisterską pt. „Numeryczny miernik tolerancji” i uzyskał dyplom mgr inż. elektronika. 1 lipca 1964r. rozpoczął pracę w KZE Telpod na stanowisku konstruktora, szybko awansował kolejno obejmował stanowiska: starszego konstruktora, kierownika sekcji. W dniu 1.08.1971 r. objął stanowisko Głównego Konstruktora w KZE Telpod. Funkcje tę sprawował do 15 grudnia 1975 r. Następnie przeszedł do pracy w Oddziale Krakowskim Przemysłowego Instytutu Elektroniki, gdzie objął stanowisko adiunkta Kierownika Zakładu Konstrukcji. Po przekształceniu Oddziału Krakowskiego PIE w Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Mikroelektroniki Hybrydowej i Rezystorów UNITRA TELPOD został kolejno Kierownikiem Zespołu Zakładów Mikroelektroniki Hybrydowej a po kolejnej reorganizacji od 1.08.1981r. sprawował funkcje Kierownika Zakładu Mikroelektroniki Hybrydowej – funkcję tę pełnił do 24 października 1981 r. W dniu 25 października 1989r. awansował na stanowisko Zastępcy Dyrektora Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Mikroelektroniki Hybrydowej i Rezystorów – funkcję tę pełnił do 31 marca 2002 r. Po włączeniu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Mikroelektroniki Hybrydowej i Rezystorów w strukturę Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie objął funkcję Kierownika Zakładu Mikroelektroniki Z6. Funkcję tę sprawował do śmierci. Sprawując funkcje kierownicze nie ograniczał się do działalności czysto administracyjnej – prowadził badania naukowe i prace konstrukcyjne – jest autorem i współautorem ok. 200 publikacji naukowych i naukowo-technicznych, kilkunastu patentów, dwóch monografii. W r. 2006 na Wydziale Elektroniki, Automatyki i Elektrotechniki Przemysłowej obronił Pracę Doktorską pt. "Wpływ czynników konstrukcyjno – technologicznych na luminancję i procesy stażeniowe w strukturach elektroluminescencyjnych z grubą warstwą luminoforu” i uzyskał stopień Doktora Nauk Technicznych.
Był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Członkiem Założycielem i wieloletnim Wiceprezydentem Stowarzyszenia Technik Mikroelektronicznych. Za swą pracę został wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami krajowymi i zagranicznymi.

Dyrekcja Instytutu


Skip to content