Wiadomości

⇚ powrót

Łukasiewicz - Instytut Technologii Elektronowej uzyskał z NCBR dofinansowanie projektu ORTOPIEZOMETR

Łukasiewicz - Instytut Technologii Elektronowej uzyskał z NCBR dofinansowanie na opracowanie telemedycznego systemu do badań rozkładu nacisku stóp na podłoże w warunkach naturalnych ORTOPIEZOMETR.

Konsorcjum w składzie: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Elektronowej (Lider), ORTOMED PLUS Wojciech Szołtysik, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno –Rehabilitacyjny w Zakopanem uzyskało dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu badawczego „ORTOPIEZOMETR – Piezoelektryczny system sensoryczny do badań rozkładu nacisku stóp na podłoże w warunkach naturalnych” o wartości 4 200 400 PLN. Kierownikiem merytorycznym projektu jest dr inż. Ewa Klimiec, zaś kierownikiem zarządzającym dr inż. Piotr Guzdek. Projekt będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Priorytet IV, Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego, Działania 4.1: Badania naukowe i prace rozwojowe, Poddziałania 4.1.4 „Projekty aplikacyjne”.

Celem projektu jest opracowanie nowoczesnego, telemedycznego systemu ICT wspomagającego szybką diagnostykę ortopedycznych schorzeń układu ruchu jak i wad postawy tj. płaskostopie, koślawe stopy, opadanie stopy, skolioza, na bazie opracowanej wcześniej i opatentowanej przez Łukasiewicz ITE i Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno – Rehabilitacyjny, wkładki diagnostycznej do obuwia. System będzie umożliwiał badania dwóch stóp równocześnie oraz będzie sprzężony z akcelerometrem określającym położenie ciała. Badania nowoczesnych materiałów pozwolą wybrać te najbardziej odpowiednie do współpracy z piezopolimerowymi czujnikami nacisku oraz do zapewnienia odpowiedniej higieny. Miniaturyzacja układu elektronicznego wpłynie na zmniejszenie rozmiarów układu pomiarowego i nadawczego.

Obecnie choroby układu ruchu, szczególnie w odniesieniu do dzieci, uważa się za choroby cywilizacyjne, wynikłe z braku ruchu, otyłości i przeciążenia układu kostnego dzieci. Ponadto system znajdzie zastosowanie podczas leczenia osób z wyżej wymienionymi schorzeniami jak również podczas rehabilitacji osób po urazach kończyn dolnych. Projekt wpisuje się w tematykę z zakresu TELEMEDYCYNY, a jego rezultaty pomogą w przyszłości obniżyć koszty opieki zdrowotnej oraz ułatwią i skrócą dostęp do systemu opieki zdrowotnej.

Zespół realizatorów projektu ORTOPIEZOMETR

Prezentacja


Skip to content