Historia Zakładu Projektowania Układów Scalonych i Systemów sięga początków lat 70. XX wieku, kiedy to Zakład pełnił rolę centrum projektowego polskiej fabryki półprzewodników TEWA. Wtedy to w Zakładzie zaprojektowane zostały liczne analogowe układy scalone przeznaczone do sprzętu powszechnego użytku, a także układy cyfrowe do zastosowań profesjonalnych. Układy te produkowane były w fabryce TEWA. Po transformacji ustrojowej, dzięki członkostwu w programie Europractice, a wcześniej Eurochip, Zakład uzyskał dostęp na podstawie licencji edukacyjnej do oprogramowania komputerowego wspierającego projektowanie układów scalonych przy użyciu aktualnie stosowanych na świecie technik i metodologii. Ponadto, zaprojektowane układu mogły być prototypowane za pośrednictwem serwisów MPW (ang. Multi Project Wafer) wiodących firm półprzewodnikowych, takich jak AMS, IHP, UMC, TSMC. Owocem uczestnictwa w programie Europractice stało się wiele zakończonych sukcesem projektów zaawansowanych układów scalonych, opracowanych, wytworzonych i zweryfikowanych pomiarami.
Od lat Zakład Projektowania Układów Scalonych i Systemów bierze udział w licznych projektach badawczych finansowanych z funduszy krajowych (KBN, NCBiR, NCN), a także międzynarodowych (FP5, FP6, FP7, H2020). Ponadto Zakład jest otwarty na szeroko pojętą współpracę z przemysłem, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Do głównych kierunków prac Zakładu należą:
— Projektowanie specjalizowanych układów scalonych ASIC — analogowych, cyfrowych i mieszanych. Seria prototypowa układu może zostać wytworzona przy wykorzystaniu atrakcyjnej cenowo możliwości łączenia wielu projektów klienckich w serwisie MPW. Dzięki programowi Europractice, istnieje możliwość realizacji projektu w procesach technologicznych wiodących fabryk półprzewodnikowych. Projekt może być przeznaczony do celów edukacyjnych, istnieje także możliwość jego komercjalizacji w ramach specjalnej umowy. Zakład jest w stanie również opracować środowisko pomiarowe oraz przeprowadzić pomiary zaprojektowanego układu ASIC.
— Projektowanie systemów elektronicznych (kompletnych urządzeń) w oparciu o mikrokontrolery, logikę programowalną, a także inne komponenty dostępne rynkowo. Prace obejmują projekt elektryczny systemu, a także opracowanie oprogramowania wbudowanego oraz obwodów drukowanych.
— Implementacja algorytmów obliczeniowych i sterujących w logice programowalnej (FPGA).
— Budowa zautomatyzowanych systemów pomiarowych pracujących pod kontrolą NI LabVIEW™.